Rozmowa z opiekunem schroniska na Hrobaczej Łące

Rozmowa z Panem Tadeuszem, który już parę ładnych lat opiekuje się schroniskiem na Hrobaczej Łące.
Opiekun schroniska na Hrobaczej Łące
hrobacza.info : Witam serdecznie, czy może Pan powiedzieć coś o sobie, jak się Pan nazywa, skąd pochodzi i od jak dawna zajmuje się schroniskiem ?
Rozmówca : Witam również, mam na imię Tadeusz, pochodzę z Chrzanowa. Schroniskiem na Hrobaczej Łące opiekuje się już prawie 7 lat. Wcześniej spory kawał czasu schroniskiem zajmował się Pan Rudolf Baścik, który jednak w swoim czasie myślę z powodu wieku zrezygnował z tej funkcji. Niestety niedawno Pan Rudolf zmarł. Cała historia zaczeła się kiedy byłem tutaj na sylwestra i porozmawialem troszkę z poprzednim właścicielem, również na temat przejęcia opieki nad tym miejscem - po pewnym czasie ja przeszedłem na emeryturę, zadzwonił do mnie Pan Rudolf w sprawie tego schroniska i tak się to zaczeło. Trwa już to jak mówilem prawie 7 lat, jestem tutaj sam, co jakiś czas zjawia się moja żona, dzieci. Można się do takiego życia przyzwyczaić, nie można powiedzieć, że jest ono tylko i wyłącznie nudne.

hrobacza.info : Czy prywatnie lubi Pan góry, wycieczki górskie czy opiekę nad schroniskiem traktuje Pan raczej jako sposób na życie ?
Rozmówca : Muszę powiedzieć, że życie tutaj to życie dla relaksu, ale prawdą jest, że nie mam za bardzo możliwości na spacerowanie po górach z racji, że muszę tutaj być na miejscu i opiekować się schroniskiem.

hrobacza.info : Skąd wzięła się nazwa "Hrobacza Łaka" ?
Rozmówca : Nie jestem tak na 100% pewien, ale słyszałem, że od niejakiego Chrobaka, który niegdyś był właścicielem czy zarzadcą tego miejsca.

hrobacza.info : Czy zdarzają się jakieś nieprzyjemne sytuacje związane z Pana funkcją tutaj ?
Rozmówca : No niestety tak zdarzało się, że wybito mi szyby w oknach, na szczęście nie w tych nowych, które jakiś czas temu wymienialiśmy. Również kiedyś nie wiadomo po co, bo chyba po złości ukradziono mi z pola ławeczkę przeznaczoną dla turystów.

hrobacza.info : Do kogo należy ten rejon, jedni twierdzą, że do Kóz inni, że to Międzybrodzie ?
Rozmówca : Krzyż, ktory postawiła parafia Koziańska generalnie stoi w połowie na terenie gminy Kozy, a w połowie gminy Czernichów. Schronisko już całkiem znajduje się na terenie gminy Czernichów, a jego właścicielami są księża z Warszawy. Ale muszę powiedzieć, że większośc osób, które tutaj odwiedzają to miejsce to Kozianie.

hrobacza.info : Jak to w końcu się pisze - Hrobacza przez samo "H" czy też "CH", na wszelkich mapach mamy samo "H", ale spotyka się również "CH" ?
Rozmówca : To kwestia sporna, ale i ciekawa. Ja jednak z tego co wiem to jednak pisze się "CH" ponieważ pochodzi to od nazwiska Chrobak. Chociaż jak to jest tak naprawdę to nie mogę powiedzieć/

hrobacza.info : Czy dużo turystów odwiedza to miejsce ?
Rozmówca : No muszę przynać szczerze, że w tygodniu nie za wiele, ale w weekend jest sporo osób, zwłaszcza w lecie. W zimie niestety już mniej, ale osoby które po prostu chodzą z pasji to chodzą okrągły rok. W zimie turyści narzekają, że jest tutaj zimno, a ja zawsze śmieje sie, że tutaj nie przychodzi się ogrzać tylko pospacerować po górach i podziwiać widoki.

hrobacza.info : Czy odbywają się tutaj jakieś imprezy, spotkania ?
Rozmówca : Za niedługo 28 września ma być spora impreza bo na aż 500 osób. Poza tym co jakiś czas gra orkiestra "Dechovka" czy na przykład odbywa się turniej taroka. Również w niedługim czasie tzn. 21 września ma odbyć się tutaj msza święta z okazji rocznicy postawionego tutaj krzyża. Co jakiś czas zdarzają się również msze w kaplicu w naszym schronisku, jeśli zagości u nas jakiś ksiądz podróżnik.

hrobacza.info : Ludzie często narzekają na brak elektryczności w schronisku, czy wiadomo Panu czy coś w tym kierunku się dzieje, aby to zmienić ?
Rozmówca : Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że nie wygląda to dobrze czyli po prostu chyba władze za bardzo się tą sprawą nie interesują. Jest to problem, problemem jest również brak wody tutaj na miejscu co zdecydowanie utrudnia życie mi, bo jestem tutaj dzień w dzień, ale również i turystom czy też osobom, które mają ochotę tutaj przenocować.

hrobacza.info : Jakie interesujące miejsca w okolicy poleciłby Pan turystom ?
Rozmówca : Napewno warto zobaczyć Koziański kamieniołom, Przełęcz u Panienki, górę Żar która również daleko nie jest, a z troszkę dalszych miejsc to Kozubnik, czyli to co pozostało po słynnym ośrodku wypoczynkwym oraz Skrzyczne w Szczyrku.

hrobacza.info : Co Pan by powiedział o tym miejscu, czym zachęcił odwiedzających nasz serwis Internetowy do wycieczek na Hrobaczą ?
Rozmówca : No cóż tutaj zawsze można odpocząć, zjeść bardzo dobrą grochóweczkę, napić się ciepłej herbatki ze źródlanej wody, możę być nawet z prądem (śmiech!). Poza tym mamy tutaj bardzo ładne widoki na okoliczne miejsca, ale również na Tatry, Babią Górę, Pilsko.

hrobacza.info : Dziękuje bardzo za rozmowę.
Rozmówca : Również dziękuje
Rozmawiał : Bartek Medoń
blog comments powered by Disqus
Copyright © 2009 - 2012 Bartek Medoń. Wszelkie prawa zastrzeżone.