Zapisy tras wycieczek górskich

Myślę, że każdy z Was wie czym jest GPS - jeśli to zapraszam do poczytania informacji w wikipedii. Dzięki temu systemowi możemy między innymi śledzić swoją aktualną pozycję (tzn. sprawdzić na odpowiednie mapce gdzie się znajdujemy w danym momencie) lub na przykład śledzić przebytą przez nas trasę. Opcja taka jest bardzo przydatna właśnie w przypadku różnych wędrówek po górach (i nie tylko).

Możemy wybierając się na wycieczkę ustawić GPS aby śledził naszą trasę od punktu, w którym włączymy śledzenie do punktu, gdzie wyłączymy tą opcję. Odpowiedni program rejestruje dla przebytej trasy między innymi odległość jaką pokonaliśmy, czas, momenty kiedy szliśmy najszybciej jak i najwolniej itd. Również wykreślana jest mapka, ale zdecydowanie fajnym rozwiązaniem jest export pliku z zapisem trasy do formatu, który obsługuje program Google Earth.

Po zgraniu takiego pliku na komputer możemy uruchomić ten właśnie plik przez wspomniany program i dokładnie obejrzeć naszą trasę, nanieść na mapę na przykłąd trasę "tam" jak i "spowrotem", porównywać trasy, analizować itd. Program ten zjadziecie tutaj.

Będę co jakiś czas wykonywał takie zapisy i następnie zamieszczał je do pobrania na stronce. Pobierać je można z działu pobieralnia jak i z tego działu. Dla ciekawostki dodam, że trasy które zamieszczam, rejestruję i będę rejestorwał przez oprogramowanie (darmowe!) Sports Tracker dla telefonów Nokia z serii N.

Nawigacha GPS - trasy do pobrania dla programu Google Earth


blog comments powered by Disqus
Copyright © 2009 - 2012 Bartek Medoń. Wszelkie prawa zastrzeżone.