Hrobacza czy Chrobacza ?

Problem pisowni, nazewnictwa Hrobaczej (Chrobaczej ?) łąki istnieje od dawien dawna. Ja osobiście niegdyś skłaniałem się do pisowni "chrobacza" - od tak, kojarząć Chrobak - Chrobacza. Jednak kiedy zacząłem poważniej interesować się górami zauważyłem, że praktycznie na wszelkich mapach turystycznych, przewodnikach oraz tabliczkach informacyjnych w lasach, górach jest napisane "Hrobacza Łąka". Stwierdziłem więc, że skoro w tak nazwijmy to ważnych miejsach jest zastosowana taka pisownia to ja również do niej się podporządkuje.

Nie mniej na wszelkich publikacjach, ogłoszeniach pochodzących od władz Gminy Kozy pojawia się... Chrobacza Łąka. Jest to dosyć ciekawa sprawa ponieważ nasza Gmina nazwijmy upiera się przy takim nazewnictwie i je stosuje. Niestety w tym stosowaniu nie ma pewnej konsekwencji ponieważ na oficjalnej stronie Internetowej gminy używa się również pisowni przez "H" (wystarczy wpisać w wyszukiwarce serwisu "hrobacza" --> sprawdź to). Nie wiem czy świadczy to o niezdecydowaniu i nieukierunkowaniu na jeden tor, jedno nazewnictwo czy raczej ma związek z tym, że również wśród naszych władz są odmienne zdania na temat nazewnictwa. Myślę, że chodzi o to drugie.

Nie mniej proszę nie odbierać tego jako jakaś niechęć czy złośliwość z mojej strony wobec "dowództwa" - tak naprawdę trzeba by się zastanowić czy warto robić z tego jakiś problem ? Bo przecież jeśli człowiek kocha góry, las, naturę i obcowanie z nią czy ma znaczenie czy będzie sobie mówił, pisał Hrobacza czy Chrobacza ? Myślę, że nie ma żadnego. Chociaż byłoby dobrze gdyby sprawa ta została definitywnie rozstrzygnięta, jednak z drugiej strony przewiduję, że co by nie ustalono to i tak pozostaną zwolennicy każdego z nazewnictw.

Zastanawiam się również nad zorganizowaniem spotkania, gdzie każdy mógłby się pojawić,przedstawić swoje zdanie poparte dowodami (lub nie) i podyskutować z innymi uczestnikami. Nie chodzi oczywiście o kłótnie lecz o mądrą, obiektywną i efektywną dyskusję, zapoznanie się i wymianę doświadczeń.

Na forum serwisu Beskid Mały pojawił się wątek dotyczący opisanego problemy, gdzie znalazło się kilka bardzo ciekawych i bogatych merytorycznie wypowiedzi. Pozwolę sobie więc je tutaj zacytować :

Poruszyłeś ciekawą sprawę. Dla mnie osobiście, od iks lat jest Hrobacza. Ale z drugiej strony w samych Kozach, idąc żółtym szlakiem na Przeł. U Panienki mamy ulicę Chrobaczą. Przewertowałem przewodniki i mapy, które posiadam i raz jest h, a raz ch. Wikipedia w sumie podaje obydwie wersje nazwy, jako poprawne -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Hrobacza_%C5%81%C4%85ka. Myślę, że trzeba by popytać starszych mieszkańców Kóz lub Żarnówki, jak oni to widzą.
Formalnie kwestia pisowni "Chrobacza Łąka" nie powinna podlegać dyskusji. Zgodnie z obowiązującym "Wykazem urzędowych nazw miejscowości w Polsce" "Chrobacza Łąka" występuje przez "Ch". Jednak historia i tradycja przemawia za pisownią "H". Sprawą nazewnictwa szczytu zainteresowało się Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz oraz Gmina Kozy. Na zlecenie Wójta Gminy Kozy przeprowadzona została ekspertyza dotycząca pisowni "Chrobaczej Łąki". Ekspertyza ta została opublikowana w "Zeszytach Społeczno-Historycznych Gminy Kozy" nr 3, listopad 2009 r. Autorem ekspertyzy jest dr Maria Tylza-Janosz - "Językowe, historyczne i prawne kwestie nazwy Chrobacza Łąka". Być może podjęte zostaną kroki do urzędowej zmiany pisowni ( szczyt "Chrobaczej" należy do Gminy Czernichów i formalnie to ona winna zgłosić do odpowiednich urzędów sprostowanie).
Historycznie utrwalona jest pisownia "Chrobacza Łąka" przez "H". Tak określają szczyt pierwsze mapy oraz późniejsze opracowania i przewodniki. Zgadzam się, że jest to również nazwa utrwalona przez pokolenia turystów i mieszkańców najbliższej okolicy (Kozy, Czernichów). Dziś wpisując w google "Hrobacza Łąka" uzyskujemy ponad 35 tys wyników, gdy wpiszemy nazwę przez "CH" wyświetli się trochę ponad 5 tys. Wniosek płynący ze wspomnianego artykułu (chyba lepiej to brzmi niż ekspertyza) jest jednoznaczny. W artykule czytamy: "wobec (...) uwag, głównie wskazujących na bardzo długą i powszechną tradycję posługiwania się nazwą przez samo "h" pisownia "Chrobacza" przez "ch" wydaje się spełniać przesłanki do zmiany tej nazwy".
Widzę, że temat zainteresował niemal wszystkich. Dla mnie Hrobacza Łąka od dziecka była pisana przez H. Do przemyśleń skłonił mnie przewodnik Radosława Trusia "Beskid Mały", w którym przyjęta jako właściwą nazwę Chrobacza Łąka. Wyjaśnienie opiera się o płd. skraj szczytu, który niegdyś należał do jednego z gospodarzy o popularnym nazwisku Chrobak... Myślę, że dla turysty, który pierwszy raz chce odwiedzić rejony tego szczytu nie będzie stanowiło problemu, czy idzie na Hrobaczą czy Chrobaczą. Ale dla nas jest to już temat do polemiki. Na potrzeby serwisu przyjmujemy nazwę Hrobacza Łąka, wraz z pisaną w nawiasie (Chrobaczą Łąką). W przyszłym tygodniu wprowadzę zmiany, a ciekawe informacje na temat Hrobaczej Łąki (Chrobaczej Łąki) proszę podsyłać na maila (Przerabiamy informację o szczycie).
Witam lowell 79 To co pisze Trusiak wystarczy sprawdzić w bardzo starych przewodnikach niemieckich czy polskich Najlepiej z końca XIX i początku XX wieku Między innymi Sosnowski w swoim pierwszym przewodniku pisze Chrobacza Łąka przez CH. Wg mnie całe zamieszanie w nazewnictwie w Beskidzie Małym bierze się z tego, iż nasi zaborcy (austriacy, niemcy) dużo wmieszali się w nazwy ówczesnej polski. Jak każdy zaborca chciał trochę przekręcić nazwę na swój język aby lepiej brzmiało, a najlepiej to idzie sprawdzić na mapach opublikowanych przez Austriaków. Większość map które zostały opublikowane przez PPWK są mapami opartymi na mapach wojskowych a te na starych austriackich mapach. Nie ukrywam, że dużym promotorem błędnych nazw z naszych terenów i żyjący w naszym okresie jest m.in. Andrzej Matuszczyk ( to jest moje prywatne zdanie) Wystarczy popatrzeć na daty wydania pierwszych przez nie go przewodników o tematyce Beskidzie Małym. Istotnym tez faktem jest jak sami zauważycie że mapa z Beskidu Małego wydana przez PPWK (1980) doczekała się swojego następcy po kilkunastu latach (jak dobrze pamiętam to Compass w 2005) w przeciwieństwie do sąsiednich pasm górskich.
Pozwoliłem sobie podejśc do tematu naukowo poszperałem po swoich materiałach posiadam trzy przewodniki K Sosnowskiego z 1924r z1930r i1948r we wszystkich wydaniach jest Hrobacza Łąka przez H szperałem również po Ziemi Wadowickiej A Siemionowa niestety pomimo wielu wywodów na temat nazewnictwa w Beskidach na temat Hrobaczej Łąki niema nic ale w opisach o działaniach oddziałów partyzanckich własnie w rejonie Hrobaczej Łąki używa również samego H Mysle ze zarówno K Sosnowski jak Aleksy Siemionow jesli chodzi o nazewnictwo w Beskidach to jedni z najwiekszych znawców tego tematu.
Autor pierwszych przewodników prof Kazimierz Sosnowski w swoich przewodnikach Beskidy Zachodnie z roku 1924 rozdział 9 Beskid Mały lub Polski str 193 opis podziału Beskidu Małego przez Sołe w czesci zachodniej wymienia Hrobaczą Łąke przez H Ten sam autor Przewodnik wydany w Krakowie z roku 1930 Po Beskidach Zachodnich Od Krynicy Po Granice Moraw Łacznie z Pieninami i Terenami Narciarskiemi wydanie III Tom II Okolice Makowa -Żywca-Zwardonia -Wadowic-Bielska -Wisły-Cieszyna- Jabłonkowa rozdział IX Beskid Mały str 337 rownież podział Beskidu Małego przez doline Soły częśc zachodnia Hrobacza przez H ten sam przewodnik str 345 opis wsi Kozy ""duza zasobna wies ,dwór bar Czecza,duza gospoda ,przyzwoite sklepy ; pod Hrobaczą Górą wielki kamienieniołom rządowy z piecami parowemi do łamania i sortowania kamieni. z kolejką powietrzną do stacji;pwna Groniczki,Hrobaczą, w dolinę Soły''str 352-353 opisy dojśc również Hrobacza przez H Przewodnk K Sosnowskiego Po Beskidach Zachodnich Tom I Beskid Sląski I Żywiecki Kraków 1948 rozdział Beskid Mały str 273 wazniejsze wzniesienia w zachodniej czesci Hrobacza Łąka przez H opis wsi Kozy str 282 Hrobacza Góra przez H str 291/293/294/302 we wszystkich opisach uzywa H. Równiez Władysław Krygowski prawnik ,adwokat wybitny działacz polskich organizacji turystycznych autor wielu przewodnikóww swoim przewodniku Beskidy Ślaski Żywiecki Mały z roku 1964 w rozdziale Beskid Mały str333 opis pasma Czupel Magórka Groniczki pisze Hrobacza str 337 opis Hrobaczej Łąki str 338 opisy dróg z Hrobaczej kilkakrotnie wymienia nazwe Hrobacza przez H również mgr Aleksy Siemionow w Monografi Ziema Wadowicka str 264 w opisach o działaniach oddziałow partyzanckich w rejonie Hrobaczej Łąki używa H Jesli chodzi o nazewnictwo w Beskidach sa to jedni z najwiekszych znawców tego tematu.
Cały wątek można zobaczyć tutaj. Zachęcam wszystkich do rejestracji i wzięcia udziału w dyskusji.

Jeżeli zapoznałeś(aś) się z tym tekstem to obowiązkowo musisz przeczytać :

Jeśli jesteś w posiadaniu dokumentów świadczących o pisowni Hrobaczej (Chrobaczej) Łąki lub posiadasz wiedzę na ten temat to serdecznie zapraszam do podzielenia się informacjami pisząc na adres :
Hrobacza Łąka - kontakt

blog comments powered by Disqus
Copyright © 2009 - 2012 Bartek Medoń. Wszelkie prawa zastrzeżone.