Gmina Kozy - informacje ogólne

Gmina Kozy - herb Gmina Kozy zachęca do odwiedzenia nie tylko w celach turystycznych, lecz stanowi interesującą ofertę dla osób pragnących osiedlić się z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Gmina, kiedyś rolnicza, przybrała dziś atrakcyjny charakter miejsowości podmiejskiej o dość zwartek zabudowie i bogatej infrastrukturze.

Swój rozwó miejscowość Kozy zawdzięcza w pierwszym rzędzie usytuowaniu w granicach Beskidu Małego u podnóża szczytu Chrobacza Łąka, w sąsiedzctwie miasta Bielsko-Biała (dojazd 6km - PKP,PKS,MPK nr6).

Prawdziwym bogactwem tej Gminy są jej mieszkańcy (ponad 11.000) - ludzie o niepowtarzalnej kulturze i inwencji.
Źródło : "Informator i plan Gminy Kozy"

Gmina Kozy - historia

Legenda o powstaniu wsi mówi, że na dwóch polanach pod Chrobaczą Łąką istniały dwie osady noszące podobną nazwe : Kozy Górne i Kozy Dolne. Do końca XVIII w. każda osada miała oddzielnego wójta i innego właściciela, chociaż stanowiły jedną parafię, wzmiankowaną po raz pierwszy w 1326r. w wykazie wizytowanych parafii w Polsce jako "Duabuscapris seu Siffridivilla", co znaczy Dwie Kozy - posiadłość Zygfryda. Wieś posiadała już wtedy kościół parafialny i zameczek otoczony wałem i fosą, którego resztki przetrwały do 1935r. Zamek ten był siedzibą rycerzy księcia oświęcimskiego, których nazywano raubritterami - rozbójnikami napadającymi na kupców. Ziemia oświęcimsko-zatorska została włączona do Korony Polskiej w 1457r., wcześniej natomiast od 1327r. władzę nad nią miał król czeski.
Kozy były wsią szlachecką. Jej właścicielami byli kolejno : Kornicowie (od ok.1425r.), Gierałtowscy (od ok.1536r.). Jakub Gierałtowski w 1559r. zamienił kościół katolicki w Kozach na zbór kalwiński. Kalwini zniszczyli wszystkie księgi i dokumenty parafialne. Kościół został przywrócony katolikom dopiero w 1658 r.
Od 1636r. Gierałtowscy byli dziedzicami Kóz Dolnych, natomiast Kozy Górne należały do Russockich.
W okresie 1650 - 1687 Kozy Dolne były dziedzictwem rodziny Rejów z Nagłowic. w XVIII w. właścicielami Kóz zostali Jordanowie. Wprowadzenie numeracji domów w 1776 r. sprawiło, że Kozy nabrały charakteru monolitycznej jednostki administracyjnej. Za Jordanów powstało najwięcej budowli murowanych, m.in. : zabudowania dworu średniego i dolnego, karczmy oraz większość budynków dla służby dworskiej. w XIX w. Kozami zarządzali państwo Kluccy, a nastepnie baronowie Czecz de Lindenwald. Marian Czecz gościł u siebie komendanta Józefa Piłsudskiego w lutym 1915r. (komenda I Brygady Legionów mieściła się w Kętach).
Kozy były jedną z najbogatszych wsi ziemi oświęcimskiej. Słynęły z wielu znakomitych cieśli, murarzy, jak również warsztatów płocienniczych.
Źródło : "Informator i plan Gminy Kozy"

Gmina Kozy - kultura i relaks

Podnóże Chrobaczej Łąki, jakim jest wieś Kozy, to miejsce, gdzie muzyka wiatrem niesiona... Tu od lat gra Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która z racji wieku muzyków i ich szerokich umiejętności stanowi powód do dumy mieszkańców gminy. Tradycje sięgają siedemdziesięciu lat wstecz, a obecny kształt Młodzieżowa Orkiestra Dęta uzyskała w 1992 roku.
Corocznie w czerwcu organizowane jest święto Gminy Kozy. Liczne imprezy kulturalne, sportowe i rekreacyjne kuszą swoimi atrakcjami. Na stałe w kalendarzu imprez zagościła prezentacja orkiestr dętych, które z lokalnego przeglądu przerodziła się w Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA. Koncerty festiwalowe odbywają się jednocześnie w kilku gminach powiatu bielskiego oraz w Bielsku-Białej. Warto zobaczyć - niepowtarzalne przeżycie.
Źródło : "Informator i plan Gminy Kozy"

blog comments powered by Disqus
Copyright © 2009 - 2012 Bartek Medoń. Wszelkie prawa zastrzeżone.