Drewniana wieża triangulacyjna

Miniaturka - wieża na szczycie Chrobaczej Łąki
Na przedstawionej fotografii widzicie Państwo drewnianą wieżę triangulacyjną, która znajdowała się na Hrobaczej Łące latach 30-tych XX wieku. Takie budowle znajdowały się nad nakami ziemnymi, które pełniły funkcję geodezyjnej osnowy poziomej. Czyli mówiąc jaśniej takie punkty są odniesieniem dla pomiarów wykonywanych w celu sporządzania map i prac realizacyjnych.

W czasach obecnych taka technika nie jest już tak ważna ponieważ pojawiły się nowocześniejsze narzędzia jak chociażby pomary wykonywane z wykorzystaniem GPS.

W miejsu gdzie niegdyś na Hrobaczej Łące stała wieża można obecnie znaleźć punkt osnowy geodezyjnej - taki po prostu słupek :-)

Pozostałości po wieży na Chrobaczej


Informacje o wieży znaleźliśmy również w sieci, gdzie użytkownik Jack napisał :
Przedstawiona wieża pełniła rolę widokowej przy okazji. Podstawowym celem było dokonanie dokładnych pomiarów powierzchni. Były na szczytach górskich i z każdej wieży musiało się widzieć minimum dwie inne.Stały m.in. na Klimczoku, Babiej Górze jeszcze w latach 70-tych XXw. w zależności od stopnia zdewastowania przez "turystów" lub ekstremalne warunki atmosferyczne panujące w wysokich partiach gór. Typowo widokowa, drewniana wieża stała powyżej schroniska na Klimczoku na Magurze właśnie jeszcze w 70-tych latach XXw., tylko strach było na nią wychodzić. Aktualnie wieże budują głównie Czesi, np wspomniana przez van czyża na Czantorii, ale też na Wielkiej Raczy. A u nas,np. Barania Góra - minęło przeszło 15 lat, Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Wszystko zależy od prężności działaczy:- lokalnych oddziałów PTTK pod których pieczą są poszczególne pasma górskie lub - samorządów gminnych. Np na Lubomirze w Beskidzie Średnim (Myślenickim jak się teraz określa) wybudowano piękne obserwatorium astronomiczne w formie zamku z basztami, udostępniane turystom, jako kontynuację przedwojennej placówki gdzie prof. Banachiewicz dokonał odkrycia komet.
Jeśli masz jakieś ciekawe informacje, zdjęcia, filmy lub jeszcze innego rodzaju materiały związane ze wspomnianą wieżą lub ogólnie historią Hrobaczej Łąki to serdecznie prosimy o kontakt.

blog comments powered by Disqus
Copyright © 2009 - 2012 Bartek Medoń. Wszelkie prawa zastrzeżone.